ГоловнаФінансиДоходи і витрати → 
« Попередня Наступна »
Е.В.Карсетская. ПДФО: законне зменшення податку, 2009 - перейти до змісту підручника

10.5. Компенсації у зв'язку з роз'їзним характером роботи

Згідно ст. 168.1 ТК РФ працівникам, постійна робота яких здійснюється в дорозі або має роз'їзний характер, а також працівникам, які працюють в польових умовах або беруть участь у роботах експедиційного характеру, роботодавець відшкодовує пов'язані зі службовими поїздками:
витрати по проїзду ;
витрати по найму житлового приміщення;
додаткові витрати, пов'язані з проживанням поза місцем постійного проживання (добові, польове забезпечення);
інші витрати, зроблені працівниками з дозволу або з відома роботодавця.
Відзначимо, що в даний час відсутні будь законодавчо
встановлені критерії віднесення тих чи інших робіт (посад) до робіт з роз'їзним характером. У цьому зв'язку на практиці роботодавці часто включають до переліку робіт, професій і посад із роз'їзним характером роботи не тільки тих працівників, які переміщуються протягом робочого дня між різними населеними пунктами, а й тих, хто переміщається в межах одного населеного пункту. Наприклад, кур'єрів, страхових агентів, торгових представників. Як нам роз'яснили в Мінздоровсоцрозвитку Росії, нічого протизаконного в цьому немає.
Також до роз'їзний традиційно відносять роботу водіїв на міжміських перевезеннях, а також роботу лінійних робітників на залізничному транспорті, зв'язківців, монтажників, пов'язану з постійними роз'їздами в межах обслуговуваних дільниць, що охоплюють значну територію.
Умова про те, що робота має роз'їзний характер, обов'язково повинно бути включено в трудовий договір (ст. 57 ТК РФ).
Розміри та порядок відшкодування витрат, пов'язаних зі службовими поїздками працівників, а також перелік робіт, професій, посад цих працівників встановлюються колективним договором, угодами, локальними нормативними актами. Розміри і порядок відшкодування зазначених витрат можуть також встановлюватися трудовим договором.
Якщо робота фізичних осіб по займаній посаді має роз'їзний характер і це встановлено колективним договором, угодами, локальними нормативними актами, то виплати, спрямовані на відшкодування роботодавцем витрат, пов'язаних зі службовими поїздками зазначених працівників, не обкладаються ПДФО (Лист Мінфіну Росії від 27.08.2007 N 03-03-06/3/14).
Часто організації обмежуються тим, що оплачують працівникам, чия робота має роз'їзний характер, вартість проїзних квитків. Це може бути оплата як разових проїзних квитків, так і єдиних проїзних квитків (місячних, квартальних і т.д.).
Якщо робота конкретного працівника має роз'їзний характер, то оплата вартості проїзних квитків не буде визнаватися його доходом, оподатковуваним ПДФО (Постанова ФАС Московського округу від 27.05.2008 N КА-А40/4343-08).
А для всіх інших працівників (чия робота не віднесена до роз'їзний) оплата вартості проїзду буде визнаватися доходом в натуральній формі і, відповідно, обкладатися ПДФО (Лист Мінфіну Росії від 17.08.2007 N 03-04 - 06-02/152).
Зверніть увагу! Стаття 168.1 ТК РФ зобов'язує роботодавця виплачувати працівникам з роз'їзним характером роботи добові, пов'язані з проживанням поза місцем постійного проживання.
У цьому зв'язку відзначимо, що співробітники з роз'їзним характером роботи в багатьох випадках дійсно витрачають багато часу на поїздки. Буває, що ці поїздки займають кілька днів (тижнів). Але в той же час досить поширена ситуація, коли співробітник з роз'їзним характером, хоч і їздить цілий день, але все ж щодня повертається додому. У такій ситуації, здавалося б, у співробітника відсутні витрати, пов'язані з проживанням поза місцем постійного проживання. І все ж в організації є підстава виплачувати такому співробітникові додаткові суми, звані добовими. Причому в Мінздоровсоцрозвитку Росії вважають, що це саме
добові, хоча і визнають, що найменування не повністю відображає суть таких витрат
«*».
«*» Для з'ясування питання, пов'язаного з виплатою компенсації при роз'їзний характер роботи, наведемо цитату з виступу представника Міністерства охорони здоров'я Росії Н. З. Ковязіна на одному з семінарів:
"На жаль, формулювання ст. 168.1 ТК РФ не зовсім вдала. Роботодавець зобов'язаний виплачувати працівникам добові, пов'язані з проживанням поза місцем постійного проживання. Тому виплата добових при роз'їзний характер роботи, коли працівник має можливість повертатися додому, можлива, але не обов'язкова. Добові виплачуються співробітнику саме за час, що проводиться в дорозі.
Таке формулювання ст. 168.1 ТК РФ була прийнята тому, що ініціатором цієї статті були працівники морського транспорту, робота яких, природно, передбачає проживання поза домом. І цілком можливо, що найближчим часом у цю статтю будуть внесені поправки, які зобов'язують роботодавця виплачувати добові і в тому випадку, коли працівник ночує вдома.
Економічно обгрунтувати витрати на добові у зв'язку з роз'їзним характером робіт не так складно. Наприклад, працівник виїжджає на об'єкт з будинку в 5 - 6 годин ранку. Тому йому виплачуються добові, щоб в дорозі він міг поснідати в кафе.
Рішення про виплату добових приймає сам роботодавець. Він ж встановлює їх розмір. На практиці він, як правило, менше, ніж при звичайних відрядженнях. Адже при відрядженні працівник живе в іншому населеному пункті.
Можу навести приклад, як питання такої компенсації вирішується в одній з російських корпорацій. Внутрішні документи цієї корпорації передбачають, що, якщо працівник витрачає в неробочий час на поїздки від місця перебування роботодавця до місця виконання роботи на об'єкті і назад не менше 3 годин на день, йому виплачуються добові за роз'їзний характер роботи в розмірі до 20% місячної тарифної ставки, але не більше 50% норми добових, що виплачуються при відрядженнях працівникам даної організації. Якщо поїздки віднімають від 2 до 3 годин на день, працівникові виплачуються добові у розмірі 15% місячної тарифної ставки, але не більше 40% норми добових, що виплачуються при відрядженнях ".
Добові, які виплачуються працівникам з роз'їзним характером роботи, визнаються компенсаціями і, відповідно, не обкладаються ПДФО.
Примітка. На відміну від добових, що виплачуються при відрядженнях, для добових при роз'їзному характері ніяких нормативів для цілей ПДФО (так само як і для інших податків) не встановлено.
Тому суми добових, що виплачуються працівникам з роз'їзним характером роботи, не обкладаються ПДФО в тих розмірах, які встановлені в самій організації (без будь-якого нормування).
Зверніть увагу! Надбавка до заробітної плати, що виплачується працівникам за роз'їзний характер роботи, є об'єктом обкладення ПДФО, оскільки вона не може розглядатися в якості компенсації в сенсі ст. 164 ТК РФ. Зазначена надбавка підвищує розмір оплати праці працівників, робота яких має роз'їзний характер (Лист Мінфіну Росії від 03.10.2007 N 03-04-06-02/196).
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " 10.5. Компенсації у зв'язку з роз'їзним характером роботи "
 1. 10.1. Відрядження
  Службове відрядження являє собою поїздку працівника за розпорядженням роботодавця на певний термін для виконання службового доручення поза місцем постійної роботи (ст. 166 ТК РФ). Треба мати на увазі, що службові поїздки працівників, постійна робота яких здійснюється в дорозі або має роз'їзний характер, службовими відрядженнями не визнаються. Особливості направлення працівників
 2. 1 4.5. ОСНОВНІ ПОРУШЕННЯ РОБОТОДАВЦЯМИ ТРУДОВОГО КОДЕКСУ РФ
  У сучасних умовах керівники багатьох підприємств, особливо малих, різних організаційно-правових форм господарювання суттєво і свідомо порушують основні положення Трудового кодексу РФ і при цьому не несуть ніякої відповідальності. Така ситуація стала можливою тільки з причини безконтрольності з боку держави за дотриманням Трудового кодексу РФ. Другою важливою
 3. 19.3. П РО цедурой БАН крутство НА ОСНОВІ антикризового законодавства
  Якщо арбітражним судом визнано, що підприємство є банкрутом, то згідно з Федеральним законом «Про неспроможність (банкрутство)» застосовуються такі процедури банкрутства: спостереження, фінансове оздоровлення; зовнішнє управління; конкурсне виробництво; мирову угоду. Розглянемо сутність цих процедур більш докладно. Спостереження - процедура банкрутства, застосовуваний до боржника з
 4. 4.5. Організаційно-управлінські інновації
  У країнах з розвиненою ринковою економікою прийнято розглядати підприємництво з позиції приналежності до класичної або інноваційної моделі. Класична модель описує традиційне, консервативне підприємництво, що припускає управління виробництвом на основі економічного та ефективного використання виробничих ресурсів. Інноваційна модель розглядає види
 5. МЕТОДИ ДЕРЖАВНОГО РЕГУЛЮВАННЯ ЕКОНОМІКИ
  Державне регулювання економіки в умовах ринку передбачає систему заходів законодавчо-виконавчого та контролюють характеру, здійснюваних правомочними державними установами та громадськими організаціями в це лях пристосування соціально-економічної системи до суще ствующим умов. Втручання держави в економічні процеси має забезпечити прогресивні
 6. СОЦІАЛЬНА ПОЛІТИКА ДЕРЖАВИ
  Соціальна політика є одним з найважливіших направле-ний державного регулювання економіки. Вона - органі чна частина внутрішньої політики держави, спрямована на забезпечення благополуччя та всебічного розвитку його громадян і суспільства в цілому. Значимість соціальної політики определя ється її впливом на процеси відтворення робочої сили, підвищення продуктивності праці,
 7. ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ІНВЕСТИЦІЙ ТА СТРУКТУРНА ПОЛІТИКА
  Інвестиційна діяльність відіграє важливу роль у розвитку економіки. Вихід російської економіки з кризи у великій мірі пов'язаний з відновленням інвестиційного процесу. Державне регулювання інвестиційного процесу поса але бути спрямована як на активізацію джерел накопичення всередині країни (наприклад, реалізація ефективної амортизаци ційної та податкової політики, підтримка
 8. ДЕРЖАВНЕ РЕГУЛЮВАННЯ ПРИРОДОКОРИСТУВАННЯ
  Відмінною особливістю сучасного етапу хозяйствен-ного розвитку Росії є формування уявлень про тес ної взаємозв'язку економічного та екологічного благополуччя. У період переходу країни до ринкової економіки особливе вни мание приділяється державному регулюванню природокористування тання та охорони навколишнього середовища, так як в даний час еколого-економічні проблеми
 9. 2.2 Відповідальність за порушення законодавства
  Існують кримінальна, адміністративна, економічна і громадянська форми відповідальності підприємців у разі порушення ними чинного законодавства. Кримінальна відповідальність - це вид юридичної відпові-ності, що полягає в обмеженні прав і свобод осіб, винов них у вчиненні злочину, передбаченого Кримінальним ко дексом РФ. При цьому особа підлягає кримінальній
 10. 9.2. ГАРАНТІЇ ДЕРЖАВИ В ОБЛАСТІ ЗАЙНЯТОСТІ, КОМПЕНСАЦІЇ звільняти ГРОМАДЯНАМ І БЕЗРОБІТНИМ
  Відповідно до Конституції РФ, Трудовим кодексом Рос сийской Федерації і Законом про зайнятість населення Російської Федерації держава в галузі зайнятості гарантує своїм громадянам: свободу вибору роду діяльності, у тому числі роботи з раз-ними режимами праці; охорону праці, правовий захист від необгрунтованої звіль-нення або необгрунтованої відмови в прийомі на роботу; безкоштовне
енциклопедія  асорті  печінка  майонез  запіканка