Головна
ГоловнаФінансиФінанси → 
« Попередня Наступна »
Зві Боді, Роберт Мертон. Фінанси, 2007 - перейти до змісту підручника

11.1. Хеджування ризиків З ДОПОМОГОЮ форвардних і ф'ючерсних контрактах


Всякий раз, коли дві сторони погоджуються в майбутньому обмінятися якимись видами товарів за заздалегідь обумовленим цінами, йдеться про форвардному контракті (forward contract). Люди часто укладають форвардні контракти, навіть не підозрюючи, що це так називається.
Наприклад, ви запланували через рік відправитися з Бостона в Токіо і вирішили забронювати квиток на літак. Службовець авіакомпанії пропонує вам вибрати один з двох варіантів: або зараз домовитися про гарантовану ціні квитка в 1000 дол, або перед вильотом заплатити стільки, скільки буде коштувати квиток на той момент. В обох випадках оплата буде проводитися в день вильоту. Якщо ви вирішили вибрати варіант з гарантованою ціною в 1000 дол, то тим самим уклали з авіакомпанією форвардний контракт. Уклавши форвардний контракт, ви усунули ризик того, що доведеться заплатити за квиток більше 1000 дол Якщо через рік ціна квитка підніметься до 1500 дол, то ви зможете порадіти, що взяли розумне рішення і зафіксували ціну на Рівні 1000 дол З іншого боку, якщо до дня польоту ціна знизиться до 500 дол, вам все одно доведеться заплатити обумовлену форвардну ціну в 1000 дол, на яку ви свого часу погодилися. У цьому випадку ви, безумовно, пошкодуєте про свій Рішенні. Ось основні властивості форвардних контрактів і терміни, які використовуються Для їх опису.
Дві сторони погоджуються обмінятися якимись видами товарів у майбутньому виходячи з ціни, встановленої зараз, - це так звана форвардна, або термінова ціна (forward price) '.
Якщо говорити точніше, то форвардна ціна - це ціна поставки, яка зводить вартість форвардного контракту до нуля.
Ціна за умови негайної поставки одиниці товару і відповідної негайної сплати за нього, називається ціною спот, або єнотовій ціною (soot
price).
У момент укладення форвардного контракту жодна зі сторін нічого не сплачує іншій стороні.
Номінальна вартість (face value) контракту - визначається як добуток кількості одиниць товару, зазначеного в контракті на його форвардну ціну
Про сторону, яка погоджується купити зазначений у форвардному контракті товар, кажуть, що вона займає довгу позицію (long position), а про сторону яка погоджується продати товар, - що вона займає коротку позицію (short position).
Ф'ючерсний контракт (futures contract) - це, по суті, той же самий форвардний контракт, торгівля якими проводиться на деяких біржах і його умови певним чином стандартизовані. Біржа, на якій полягають ф'ючерсні контракти, бере на себе роль посередника між покупцем і продавцем, і таким чином виходить, що кожен з них укладає окремий контракт з біржею. Стандартизація означає, що умови ф'ючерсних контрактів (тобто кількість і якість поставленого товару і т.д.) однакові для всіх контрактів.
Форвардний контракт часто дозволяє знизити ризик, з яким стикаються і покупець, і продавець. Як це відбувається, ми зараз розглянемо на прикладі.
Уявіть собі фермера, який вирощує пшеницю. До жнив залишився місяць, і розмір врожаю приблизно відомий. Оскільки більша частина фермерських доходів пов'язана з продажем пшениці, фермер може уникнути ризику, пов'язаного з невизначеністю динаміки майбутньої ціни. З цією метою він продає урожай зараз за фіксованою ціною з умовою постачання в майбутньому.
Припустимо також, що є пекар, який знає, що через місяць йому знадобиться борошно для випічки хліба. Велика частина доходів пекаря пов'язана з його бізнесом. Як і фермер, так і пекар побоюється невизначеності щодо рівня майбутніх цін на пшеницю, але йому для зниження цінового ризику зручніше купити пшеницю зараз з умовою постачання в майбутньому. Таким чином, бажання пекаря і фермера збігаються - адже фермер також хотів би знизити свій ризик і продати пшеницю зараз з умовою постачання в майбутньому. Тому фермер і пекар домовляються про певну форвардної ціною, яку пекар сплатить за пшеницю в момент майбутньої поставки. Форвардний контракт передбачає, що фермер поставить пекарю певну кількість пшениці по форвардної ціною незалежно від того, якою буде ціна спот в момент поставки.
Щоб краще уявити механізм укладення та виконання форвардних контрактів, спробуємо конкретизувати наш приклад. Припустимо, що врожай фермера склав 100000 бушелів пшениці і що форвардна ціна з умовою постачання через місяць дорівнює 2 дол за бушель. Фермер погоджується продати пекарю весь свій урожай за ціною 2 дол за бушель і доставити його через місяць, рахуючи з дня укладення контракту. У момент поставки фермер передасть пекарю 100000 бушелів пшениці і отримає дохід у розмірі 200 000 дол За таких умов угоди обидва партнера усувають ризик невизначеності, пов'язаний з тим, якою буде реальна ціна на день поставки. Кожен з них хеджирует свій ризик.
Тепер давайте подумаємо, у чому полягає перевага перед форвардними стандартизованих ф'ючерсних контрактів на пшеницю, які укладаються на біржах. У нашому прикладі за умовами форвардного контракту фермер зобов'язаний поставити пекарю пшеницю в обумовлений день поставки. Однак не завжди фермеру УД 'ся знайти пекаря, який хоче купити пшеницю в той час і в тому місці, які його влаштовують. Аналогічним чином і пекарю може виявитися важко знайти фермера, який горить бажанням продати пшеницю в терміни і за ціною, найбільш підходящим пекарю.
Припустимо далі, що фермер і пекар знаходяться на великій відстані один від одного, наприклад ферма знаходиться в Канзасі, а пекар проживає в Нью-Йорку. Пекар зазвичай купує пшеницю у місцевого постачальника в Нью-Йорку, а фермер зазвичай продає пшеницю місцевим оптовому торговцю в Канзасі. За допомогою ф'ючерсних контрактів на пшеницю фермер і пекар можуть зберегти переваги від зниження ризику, що забезпечуються форвардним контрактом (і зменшити витрати на транспортування пшениці), не змінюючи своїх звичних взаємин з оптовим торговцем і постачальником.
Ф'ючерсні біржі виступають у ролі посередників, які зводять разом покупців і продавців. Дійсно, покупець пшениці, який укладає ф'ючерсний контракт, не знає продавця, оскільки офіційно контракт укладається між ним і ф'ючерсної біржею. Продавець також не знає покупця. Лише невелика частина ф'ючерсних контрактів на постачання пшениці, що укладаються на біржі, дійсно закінчується фактичною поставкою пшениці. Більшість з них завершується грошовими розрахунками. Давайте подивимося, як це відбувається в нашому випадку з фермером і пекарем. Замість висновку одного форвардного контракту, за умовами якого фермер з Канзасу зобов'язаний поставити свій пшеницю пекарю з Нью-Йорка за ціною 2 дол за бушель, відбуваються дві окремі угоди. І фермер, і пекар окремо укладають ф'ючерсні контракти з ф'ючерсної біржею за ціною в 2 дол за бушель. Фермер займає коротку позицію, зобов'язуючись продати пшеницю; пекар - займає довгу позицію, зобов'язуючись купити пшеницю, а біржа зводить їх один з одним. Через місяць фермер, як зазвичай, продає пшеницю своєму оптовому торговцю в Канзасі, а пекар - теж як завжди - купує її у свого постачальника в Нью-Йорку за тією ціною, яка реально складеться на ринку наявних продажів (ціна спот). Одночасно вони виконують свої зобов'язання за ф'ючерсними контрактами, виплачуючи ф'ючерсної біржі (або отримуючи від неї) різницю між ціною в 2 дол за бушель і спотової ціною, помножену на вказане в контракті кількість товару (100000 бушелів). Ф'ючерсна біржа переводить платіж з рахунку одного боку на рахунок іншої. Табл. 11.1 допоможе нам простежити всі етапи цього процесу крок за кроком. Почнемо з фермера - йому присвячена перша частина таблиці. Хеджуючи свій ціновий ризик, він займає коротку позицію, укладаючи ф'ючерсний контракт строком на один місяць на поставку 100 тисяч бушелів пшениці з ф'ючерсної ціною 2 дол за бушель.
У табл. 11.1 представлено три варіанти розвитку подій, відповідних трьома варіантами спотової ціни, якою вона може опинитися на момент поставки: 1,5 дол, 2 дол і 2,5 дол за бушель. Якщо спотова ціна пшениці через місяць виявиться рівною 1,5 дол за бушель (стовпець 1), то виручка фермера від продажу пшениці оптовику в Канзасі складе 150 000 дол Але за умовами ф'ючерсного контракту він запрацює 50000 дол Отже, його загальна виручка буде дорівнює 200000 дол
Якщо спотова ціна складе 2 дол за бушель (стовпець 2), то виручка фермера від продажу пшениці оптовику в Канзасі складе 200 000 дол, що відповідає сумі, обумовленій ф'ючерсним контрактом; отже, фермер не отримає доходу, але і не понесе збитків. Якщо ж спотова ціна складе 2,5 дол за бушель, фермер отримає 250 000 дол від продажу пшениці оптовику в Канзасі, але втратить 50 000 дол за ф'ючерсним контрактом. Загальна виручка складе в такому випадку 200 000 дол
Таким чином, незалежно від того, якою буде спотова ціна пшениці, фермер в результаті отримає загальну виручку в обсязі 200 000 дол, доповнивши продаж пшениці оптовику в Канзасі відкриттям короткої позиції за ф'ючерсним контрактом на постачання пшениці
У другій частині табл 11.1 показано положення пекаря. Місяць по тому після укладення ф'ючерсного контракту пекар купує пшеницю у свого постачальника Нью-Йорку за спотової ціни Якщо ця ціна складе 1,5 дол за бушель (стовпець п пекар заплатить своєму дистриб'ютору за пшеницю всього 150000 дол, але втратить 50 000 дол від суми, обумовленої ф'ючерсним контрактом. Отже, його загальні витрати складуть 200 000 дол Якщо спотова ціна складе 2,0 дол за бушель (стовпець 2), пекар заплатить постачальнику 200 000 дол, і не отримає ні прибутку ні збитку від виконання ф'ючерсного контракту. Якщо ж спотова ціна буде 2,5 дол за бушель (стовпець 3), пекар заплатить постачальнику за пшеницю 250000 дол, але отримає дохід від ф'ючерсного контракту в сумі 50000 дол і тоді загальні витрати складуть 200 000 дол Щоб краще зрозуміти табл. 11.1, давайте проаналізуємо розвиток подій в відсутність ф'ючерсного контракту. Якщо спотова ціна виявиться 1,5 дол за бушель то фермер отримає, а пекар заплатить, 150000 дол Якщо ж спотова ціна складе 2,5 дол за бушель, то фермер отримає, а пекар заплатить 250000 дол Але за наявності ф'ючерсного контракту не має значення, якою буде спотова ціна; фермер в будь-якому випадку отримає, а пекар заплатить загальну суму в розмірі 200 000 дол Оскільки обидві сторони точно знають, що саме кожен з них отримає і скільки заплатить, ф'ючерсний контракт ліквідує ризик, пов'язаний з ціновою невизначеністю.
[Таблиця 11.1. Хеджування цінового ризику за допомогою ф'ючерсного контракту Дії фермера Спотова ціна на пшеницю в поставки
1,5 дол . за бушель 2,0 дол за бушель 2,5 дол за бушель Дохід від продажу 150 000 дол 200000 дол 0 250 000 дол
пшениці оптовику 50000 дол, 200000 дол 50000 дол,
Грошові розрахунки по виплачені сплачені
ф'ючерсним фермеру фермером
контрактом 200000 дол 200000 дол
Дії пекаря Спотова ціна на пшеницю в момент поставки
1,5 дол за бушель 2,0 дол за бушель 2,5 дол за бушель Витрати на покупку 150 000 дол пшениці у постачальника 50000 Грошові розрахунки по виплачені ф'ючерсним пекарем
0 250000 дол 50000
отримані пекарем 200000 дол
дол,
контрактом 200000 дол
200 000 дол дол, 200000 дол
Ф'ючерсна ціна становить 2,00 дол за бушель, а кількість пшениці, обумовлену контрактом, одно 100000 бушелів.
Рис. 11.1 відображає інформацію, яка міститься в першій частині табл 11-1-У ньому представлені загальні грошові надходження, отримані фермером від продажу пшениці та за ф'ючерсним контрактом при будь-який з трьох можливих спотових цін на момент поставки.
З рис. 11.1 видно, що, незалежно від того, якою буде спотова ціна на момент поставки, фермер отримає 200 000 дол
Підводячи підсумки, можна сказати, що фермер може усунути ціновий ризик, пов'язаний із продажем майбутнього врожаю пшениці, займаючи коротку позицію пр укладанні ф'ючерсного контракту і вигідно продаючи пшеницю з ф'ючерсної піні з умовою постачання в певний термін у майбутньому. Пекар також може ліквідувати свій ціновий ризик, займаючи довгу позицію на ф'ючерсному ринку і вигідно купуючи пшеницю за фіксованою ціною з умовою постачання в певний термін у майбутньому. Ф'ючерсні контракти дозволяють обом сторонам - і фермеру, і пекарю - хеджувати свої цінові ризики і в той же час підтримувати сформовані відносини з їх оптовиками та постачальниками.
? Доходи (збитки) від ф'ючерсного контракту
1,00 1,50 2,00 2,50 3.00 Цека пшениці (дол за бушель)
Рис. 11.1 Загальні грошові надходження фермера, отримані в результаті хеджування за допомогою ф'ючерсного контракту
Примітка Урожай пшениці, отриманий фермером, склав 100 000 бушелів, а ф'ючерсна ціна на пшеницю, обумовлена ??ф'ючерсним контрактом, дорівнює 2 дол за бушель Доходи або збитки в результаті виконання ф'ючерсного контракту задовольняють умові збереження загальної виручки в розмірі 200 000 дол незалежно від спотової ціни на пшеницю на момент поставки Контрольний питанні 11.1
Поясніть, що трапиться з фермером і пекарем, якщо спотова ціна на момент поставки складе:
1 дол за бушель
3 дол за бушель,
Приклад з фермером і пекарем ілюструє три найважливіших аспекту ризику і його перенесення. Перший полягає в наступному
Вплив угоди на ризик з точки зору зменшення або збільшення останнього залежить від конкретних обставин, за яких вона відбувається.

 Угоди на ф'ючерсних ринках бувають часом дуже ризикованими. Але для фермі-Ра, чий добробут пов'язано з вирощуванням пшениці, заняття короткої позиції "Рі укладенні ф'ючерсного контракту на продаж пшениці безсумнівно знижує Ризик Ддя пекаря ж, чий добробут пов'язано з хлібопеченням, дією, що знижує ризик, є заняття довгої позиції при укладанні ф'ючерсного контракту . Зрозуміло, для людини, яка не займається вирощуванням пшениці мул виробництвом продуктів з неї, будь-яка гра на ф'ючерсному ринку пшениці може бути надзвичайно ріскованной3. Отже, операція з купівлі або продажу пшениці на ф'ючерсному ринку не може вважатися ризикованою сама по собі. Залежно від обставин вона може виявитися чинником, як знижують ризик так і підвищувати його. Другий аспект ризикованих угод можна виразити таким чином. 
 Обидві сторони, що беруть участь в угоді, спрямованої на зниження ризику, можуть завдяки їй опинитися у виграші, хоча потім може скластися враження, що одна сторона збагатилася за рахунок іншої. При укладанні ф'ючерсного контракту ні фермер, ні пекар не знають, який виявиться спотова ціна на пшеницю - більше або менше 2 дол за бушель. Укладаючи ф'ючерсний контракт, вони обидва знижують свої ризики і тим самим обидва підвищують свої шанси на отримання більшого доходу. Якщо через місяць після укладення контракту спотова ціна на пшеницю виявиться відмінної від 2 дол, один з них виграє, а інший понесе збитки. Але це ніяк не міняє суті справи: на момент укладення контракту вони обидва підвищили свої шанси на отримання більшого доходу. Третій аспект ризикованих угод полягає в наступному.
 Навіть якщо загальний результат або загальний ризик не змінилися, перерозподіл джерел ризику може поліпшити матеріальне становище учасників угоди.
 Цей третій пункт пов'язаний з другим. З точки зору суспільства висновок ф'ючерсного контракту між фермером і пекарем не робить безпосереднього впливу на загальну кількість пшениці, виробленої в даних економічних умовах. Отже, може здатися, що суспільний добробут не виграє і не втрачає від наявності ф'ючерсного контракту. Але ми тільки що побачили, що, завдяки зниженню цінового ризику для фермера і пекаря, ф'ючерсний контракт покращує їх добробут. Використання ф'ючерсного контракту для хеджування товарних цінових ризиків має довгу історію. Найперші ф'ючерсні ринки з'явилися в середні століття, зумовлені потребами хліборобів і купців. Сьогодні у світі існує безліч ф'ючерсних бірж, причому не тільки товарних (зокрема, зернових, нафтопродуктів, худоби, м'яса, металів, палива), а й для угод з різними фінансовими інструментами (валютою, облігаціями, фондовими індексами). Ф'ючерсні контракти, що торгуються на цих біржах, дозволяють компаніям хеджувати такі види ризику за своїми операціях: товарно-цінові, валютні, фондові, процентні. Цей список постійно розширюється, поповнюючись все новими видами ризику.
 « Попередня  Наступна »
 = Перейти до змісту підручника =
 Інформація, релевантна "11.1. ХЕДЖУВАННЯ РИЗИКУ ЗА ДОПОМОГОЮ форвардних і ф'ючерсних контрактах"
 1.  22.2. Структура і розвиток міжнародних фінансових ринків як економічного середовища для бізнесу
    У сучасній економічній літературі даються різні визна поділу поняття «міжнародний фінансовий ринок» аж до упро щенних, коли він визначається тільки як ринок термінових фінансових інструментів або фондовий ринок. Спробуємо уточнити поняття «між народний фінансовий ринок» виходячи з таких общеметодологіче ських міркувань. По-перше, фінансовий ринок є взаємодія продавців і
 2.  ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
    До теми 1 Як слід розуміти слова «комплексна галузь права» у визначенні МПП: це поєднання публічно-правових та приватноправових норм; Б) це поєднання національних та міжнародних норм; це поєднання колізійних та матеріально-правових норм; Г) це поєднання процесуальних і матеріальних норм; Д) це поєднання норм міжнародного цивільного права та міжнародного цивільного процесу. Що
 3.  Глава 6. Ринкова структура світогосподарських зв'язків
    Розвиток продуктивних сил світового господарства вимагає постійного припливу і рентабельного використання значних грошових і фінансових коштів. Вони надходять з національних і зарубіжних джерел. У загальному обсязі капіталовкладень переважають кошти національних джерел: власні та залучені кошти компаній. Для підприємницького сектора в цілому характерний високий рівень
 4.  11.2. Хеджування валютних ризиків З ДОПОМОГОЮ СВОПУ
    Своп - це ще один тип термінової угоди, що сприяє хеджування ризиків. Своп (swap contract) полягає в тому, що дві сторони обмінюються один з одним своїми послідовними платежами з певними інтервалами і в рамках встановленого періоду часу. Виплати по свопу базуються на обумовленій сторонами сумі контракту (вона ще називається контрактним номіналом (the notional amount)).
 5.  Відповіді на контрольні питання
    Контрольне питання 11.1. Поясніть, що трапиться з фермером і пекарем, якщо спотова ціна на момент поставки складе: 1 дол за бушель 3 дол за бушель. ВІДПОВІДЬ. 1 дол за бушель 3 дол за бушель Дії фермера дол Надходження від продажу зерна 100000 дол Грошові розрахунки з фиючерсному 100000 контрактом Загальні доходи виплачені фермеру 200000 дол 300000 дол 100000 дол,
 6.  Словник
    Загальна теорія статистики: статистична методологія у вивченні комерційної діяльності: Підручник / А.І. Харламов, О.Е. Башина, В.Т. Бабурін та ін; Під. ред. А.А. Спіріна, О.Е. Башиной. - М.: Фінанси і статистика, 1996. Погостінський М.М., Погостінський Ю.А. Системний аналіз фінансової звітності. -С.-П.: Изд. Михайлова В.А., 1999. Практикум з фінансового менеджменту: навчально-ділові ситуації,
 7.  9.5. Способи зниження окремих видів ризиків
    Кредитний ризик. Навіть стійкі підприємства можуть зіткнутися з тимчасовим зниженням доходів через короткострокове падіння попиту на їх товари та послуги тощо Тому без кредитування основної діяльності або капітальних вкладень в ринковій економіці існування підприємств неможливо. Для попередження цього ризику зазвичай використовують такі способи: регулярну оцінку платоспроможності
 8.  Термінологічні словники
    Аваль (фр. aval) - вексельне поручительство, в силу якого особа (аваліст), яка вчинила його, приймає відповідальність за виконання зобов'язань векселедавцем. А. являє собою гарантійну напис аваліста на векселі чи видачу окремого документа. Аванс (фр. avance) - грошова сума (або інша майнова цінність), яка передається в рахунок виконання договірного зобов'язання. У
 9.  Приклади розв'язання задач
    Завдання 1. Припустимо, що дочірня фірма американської компанії, розташована у Франції, здійснює річні продажі в 1 млн. дол. з 90 - денними умовами кредиту. За її оцінками, продажі збільшаться на 6% (60 тис. дол.), Якщо термін торгового кредиту буде подовжений до 120 днів, а додаткові витрати збільшені на 35 тис. дол. Вартість кредиту для фірми на 30 днів становить 1%. Курс
 10.  1.3. ОСОБЛИВОСТІ ЗОВНІШНЬОЕКОНОМІЧНИХ ВІДНОСИН
    Міжнародні фінансові організації Між суб'єктами національних економік в процесі руху товарів, робіт, послуг і капіталів виникають економічні відносини міжнародного (транснаціонального) характеру. Основні причини розвитку міжнародних фінансових відносин - розширення зв'язків між країнами: зовнішньоторговельних, зовнішньоекономічних, культурно-технічних. Основні вцди міжнародних