Головна
Соціологія || Фінанси || Економіка || Юриспруденція
Адміністративне право / Арбітражний процес / Земельне право / Історія держави і права / Історія політичних і правових учень / Конституції країн / Міжнародне право / Податки та оподаткування / Право / Прокурорський нагляд / Слідство / Судочинство / Теорія держави і права / Кримінальне право / Кримінальний процес
ГоловнаЮриспруденціяЗемельне право → 
« Попередня Наступна »
Воробйова Л.В.. Земельне право, 2004 - перейти до змісту підручника

Глава I Загальні положення


Стаття 1 Основні поняття, що використовуються в цьому законі.
У цьому Законі використовуються такі основні поняття:
землеустрій - заходи з вивчення стану земель, планування та організації раціонального використання земель та їх охорони, утворенню нових та впорядкування існуючих об'єктів землеустрою та встановлення їх меж на місцевості (територіальне землевпорядкування), організації раціонального використання громадянами та юридичними особами земельних ділянок для здійснення сільськогосподарського виробництва, а також з організації територій, що використовуються громадами корінних нечисленних народів Півночі, Сибіру і Далекого Сходу РФ і особами, які належать до корінних нечисленних народів Півночі, Сибіру і Далекого Сходу РФ, для забезпечення їх традиційного способу життя (внутрихозяйственное землевпорядкування);
об'єкти землеустрою - території суб'єктів РФ, території муніципальних утворень та інших адміністративно-територіальних утворень, територіальні зони, земельні ділянки, а також частини зазначених територій, зон і ділянок;
землевпорядна документація - документи, отримані в результаті проведення землеустрою;
карта (план) об'єкта землеустрою - документ, що відображає в графічній формі місце розташування, розмір, межі об'єкта землеустрою, межі обмежених у використанні частин об'єкта землеустрою, а також розміщення об'єктів нерухомості, міцно пов'язаних із землею.
Стаття 2 Правове регулювання відносин при проведенні землеустрою.
Правове регулювання відносин при проведенні землеустрою здійснюється цим ФЗ, іншими ФЗ і іншими нормативними правовими актами РФ, а також законами та іншими нормативними правовими актами суб'єктів РФ.
Стаття 3 Обов'язковість проведення землеустрою.
Землевпорядкування проводиться в обов'язковому порядку у випадках:
зміни меж об'єктів землеустрою;
надання та вилучення земельних ділянок;
визначення меж обмежених у використанні частин об'єктів землеустрою;
перерозподілу використовуваних громадянами і юридичними особами земельних ділянок для здійснення сільськогосподарського виробництва;
виявлення порушених земель, а також земель, схильних до водної та вітрової ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, висушування, ущільнення, забруднення відходами виробництва і споживання, радіоактивними і хімічними речовинами, зараження та інших негативних впливів;
проведення заходів з відновлення та консервації земель, рекультивації порушених земель, захисту земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, висушення, ущільнення, забруднення відходами виробництва і споживання, радіоактивними і хімічними речовинами, зараження та інших негативних впливів.
Стаття 4 Підстави проведення землеустрою.
Підставами проведення землеустрою є:
рішення федеральних органів державної влади, органів державної влади суб'єктів РФ і органів місцевого самоврядування про проведення землеустрою;
договори про проведення землеустрою;
судові рішення.
« Попередня Наступна »
= Перейти до змісту підручника =
Інформація, релевантна " Глава I Загальні положення "
  1. Глава 24 Загальні положення провадження у справах про адміністративні правонарушеніях.Суб'екти адміністративної юрисдикції
    Глава 24 Загальні положення провадження у справах про адміністративні правонарушеніях.Суб'екти адміністративної
  2. Додаток 3
    «Про державний земельний кадастр» Федеральний закон від 2.01.2000 № 28-ФЗ Глава I Загальні положення Стаття 1 Основні поняття. Для цілей цього ФЗ використовуються наступні основні поняття: державний земельний кадастр - систематизований звід документованих відомостей, одержуваних у результаті проведення державного кадастрового обліку земельних ділянок, місце розташування, цільове
  3. ГЛАВА Х "Наказ" Катерини II 30 ЛИПНЯ 1767,
    ЦЬОГО Комісія про твір проекту нового Уложення (Повне зібр. зак. Рос. Імп. № 12949) 143. Ми тут не мають наміру вступати в розлоге дослідження злочинів, і в докладний поділ кожного з них на різні роди, і яке покарання із усяким з цих пов'язане. Ми їх вище сього розділили на чотири роду: інакше мно267 жество і відмінність цих предметів, також різні обставини
  4. 4. Види судових виробництв в арбітражному процесі
    Відповідно до ст. 118 Конституції РФ судова влада здійснюється за допомогою конституційного, цивільного, адміністративного та кримінального судочинства. В арбітражному процесі арбітражні суди розглядають справи в порядку цивільного та адміністративного судочинства, які в свою чергу диференціюються на різні види виробництв. Судочинство в арбітражних судах
  5. * (№)
    * (1) В країнах системи континентального (цивільного) права розподіл права на приватне і публічне є фундаментальним і визначає в тому числі організацію судової системи (див., наприклад: Aubert J.-L. Introduction au droit et themes fondamentaux du droit civil. 9-е ed. P., 2002. P. 33, 45). Проте в Росії всі цивільні суди є одночасно судами та приватного, і публічного права.
  6. § 2. ФОРМИ ДЕРЖАВИ: ФОРМА ПРАВЛІННЯ, ФОРМА ДЕРЖАВНОГО УСТРОЮ, ФОРМА ДЕРЖАВНОГО РЕЖИМУ
    Типологія держав тісно пов'язана з поняттям форми держави. Особливості кожного конкретного типу держави встановлюються на основі аналізу його організаційного пристрою, методів здійснення державної влади. Немає чіткого співвідношення між типом і формою держави. З одного боку, в межах одного і того ж типу держави можуть зустрічатися різні форми організації і
  7. § 1. ПОНЯТТЯ НОРМАТИВНО-ПРАВОВОГО АКТА, ЙОГО ОСОБЛИВОСТІ І ВІДМІНУ ВІД ІНШИХ ДЖЕРЕЛ ПРАВА
    Нормативно-правовий акт є одним з основних джерел права сучасної держави. У ньому висловлюється більшість пра вових норм, які регулюють найбільш важливі з точки зору лич ності, її інтересів і потреб суспільні відносини. Інші джерела права (правові звичаї, судові та адміністративні пре-I цедентом) общерегулятівние значимістю не володіють. Вони грають [
  8. Глава 3. Федеративний устрій
    Стаття 65 1. У складі Російської Федерації перебувають суб'єкти Російської Федерації: Республіка Адигея (Адигея), Республіка Алтай, Республіка Башкортостан, Республіка Бурятія, Республіка Дагестан, Республіка Інгушетія, Кабардино-Балкарська Республіка, Республіка Калмикія, Карачаєво-Черкеська Республіка, Республіка Карелія, Республіка Комі, Республіка Марій Ел, Республіка Мордовія, Республіка
  9. 4.4.3. Місцеве самоврядування як шлях демократизації економічних зв'язків в країні
    Місцеве самоврядування є однією з основ будь-якого де-мократического ладу. Місцеве самоврядування в Росії закреп лено Конституцією Російської Федерації, де вказується, що єдиним джерелом влади в РФ є народ, який здійснює свою владу безпосередньо, а також через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Прийнятий в 1995 р. Федеральний закон
  10. 8. Адміністративне правопорушення і адміністративна ответственность8.1. Загальна характеристика Кодексу Російської Федерації про адміністративні правопорушення
    Законодавство про адміністративні правопорушення Російської Федерації складається з Кодексу Російської Федерації про адміністративні правопорушення (КоАП РФ) і прийнятих відповідно до його положень законів суб'єктів Російської Федерації про адміністративні правопорушення (ч. 1 ст. 1.1, 2.1). КоАП РФ орієнтований на захист конституційних прав і свобод людини і громадянина,
  11. Соціальних спільнот
    Соціальна структура і її елементи При аналізі соціальних відносин можна застосувати методологічний підхід - перехід від загального до більш приватного, або, навпаки, - від часткового до загального. На наш погляд, перший підхід краще. Це обумовлено, зокрема, тим, що в другій темі курсу дається
© 2014-2022  elbib.in.ua